Aft Nasıl Geçer, 20 Doğal Çözüm?

Aft Nasıl Geçer, 20 Doğal Çözüm?


1. Aft için şap tozu

Şap tozu, aftların hafiflemesi için kullanılan etkili çözümler arasındadır. Şap tozu (bir bezelye büyüklüğü kadar) küçük bir miktarda alınarak doğrudan pamukçuk yaraları üzerine yerleştirilir. Yaranın üzerinde yaklaşık 60 saniye kadar bekletilir. Genellikle acı bir tat oluşur. Tozu yutmamak gerekir. 60 saniye sonra tükürülür. Ağzı suyla yıkamak gerekmez. 24 saat içinde ağrı azalır.

2. Ağız yarasına iyi gelen bitkisel yağlar

Temel yağlar ile karıştırılan bir uçucu yağ karışımı yaralara uygulanabilir. Bu çildin yumuşamasını sağlar ve yaranın iyileşme sürecini hızlandırır.

3. Ağız yarasına tuzlu su iyi gelir mi?

Bu çok acı verici olabilir ancak aft tedavisinde en etkili çözümler arasındadır. Bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı tuz eklenir ve iyice karıştırılır. Ardından ağız birkaç kez normal su ile çalkalanır. Bir tutam tuz yara üzerine doğrudan da konabilir. Tuz ve karbonat karıştırılarak da kullanılabilir. İşlem acı verici olsa da yaraların iyileşmesini sağlar.

4. Ağız yarasına karbonat ve aloevera jeli

Yaraları iyileştirmek uzun zaman alır. Ancak bu karışım ile süreç kısaltılabilir. Biraz karbonat ve aloevera jeli karıştırılarak yaraların üzerine uygulanır. Bir süre bekletilir ve ağız çalkalanır.

5. Aft oksijenli su tedavisi

Bir miktar su ile hidrojen peroksit karıştırılır. Bu karışım yaraların üzerine uygulanır. Pamukçuk yaralarının iyileşmesine yardımcı olmak için günde bir kez uygulanabilir. Ancak bu karışım kesinlikle yutulmamalıdır.

6. Aft için ne yapılmalı: Magnezyum sütü

Magnezyum sütü günde birkaç kez aftlar üzerine uygulanabilir. Antiasit içiriği ile asit salgılar ve yaraların iyileşmesini kolaylaştırır. Aynı zamanda boğaz ağrısını da hafifletir. Ph seviyesini korumaya yardımcı olur.

7. Aft yarasına limon

Limon da aft yaralarında kullanılabilir. Yarım limon sıkılır. Limon suyu bir pamuk yardımı ile aftların üzerine uygulanır. Pamuk aft yaraları üzerine yaklaşık 5 dakika kadar bekletilir. Daha sonra ağız durulanır. Bu işlem günde birkaç kez tekrar edilebilir.

8. Aftlara ne iyi gelir: Buz küpleri

Aftlar için buz küpleri de etkili bir çözümdür. Aft yaralarının hafiflemesinde sonra derece etkilidir.

9. Ağız yarasına kişniş

Kişniş, pamukçuk tedavisinde yaygın olarak kullanılan çözümler arasındadır. Güçlü anti inflamatuar, anti septik ve anti fungal özellikleri vardır. Ağrıyı azaltır ve ağız içerisini rahatlatır. Birkaç kişniş yaprağı bir bardak suda kaynatılır. Karışım süzülür ve soğuması beklenir. Bu karışım ile günde 3 ya da 4 kez ağız çalkalanır. Ardından normal su ile çalkalanır. Alternatif olarak, 1 tatlı kaşığı kişniş tohumu 1 bardak su içerisinde kaynatılır. Ardından süzülür ve bu karışım ile günde 3 ya da 4 kez gargara yapılır.

10. Ağız yaraları için ne yapılmalı: Çay ağacı yağı

Anti bakteriyel ve anti septik özellikleri sayesinde; çay ağacı yağı aftlar üzerinde etkili sonuçlar yaratır. 9 ya da 10 damla çay ağacı yağı bir bardak suya eklenir. Bu su gargara yapmak için günde 3 ya da 4 kez kullanılır.

11. Ağız yarası bal tedavisi

Bal, yatıştırıcı bir maddedir ve anti bakteriyel, anti septik özellikler içerir. Pamukçuk yaralarının üzerine biraz bal konulur. Birkaç dakika acıyabilir ancak bu yöntem iltihabın yavaş yavaş dağılmasını sağlar. Aynı zamanda ağrıyı dindirir. Günde 2 ya da 3 kez işlem tekrar edilebilir.

¼ çay kaşığı zerdeçal tozu ve 1 tatlı kaşığı bal karıştırılarak ince bir hamur haline getirilir. Elde edilen hamur aft yaralarının üzerine uygulanır. Bir süre bekletildikten sonra ağız çalkalanır. İşlem günde birkaç kez tekrar edilebilir.

12. Acı biber

Pamukçuk yaralarını hafifletmek için acı biber de kullanılabilir. Anlık rahatlama sağlarken aynı zamanda ağrıyı da hafifletir. İltihabın kısa sürede geçmesine yardımcı olur. Küçük bir miktar kırmızı biber su ile karıştırılarak hamur haline getirilir. Elde edilen hamur aft yaralarının üzerine doğrudan yapıştırılır. Başlangıçta biraz tahriş hissi verebilir ama kısa sürede rahatlama yaratır. Düzenli olarak kullanıldığında aft yaralarının hafiflemesine yardımcı olur.

Alternatif olarak, acı biber beslenme düzeni içerisinde de tüketilebilir.

13. Ağız yarasına soğan suyu

Soğan suyu da aft tedavisinde kullanılmaktadır. İçerisindeki kükürt ile yaraların kısa sürede hafiflemesine yardımcı olur. Yarım soğan, küçük parçalar halinde kesilir. Ezilerek püre haline getirilir. Elde edilen soğan püresi yaraların üzerine uygulanır. Birkaç dakika kadar bekletildikten sonra normal su ile durulanır. İşlem günde 3 ya da 4 kez tekrar edilebilir.

Orta boy soğan ezilir ve hamur yapılır. Suyu sıkılır. Bu su bir pamuk yardımı ile yaraların üzerine her gün birkaç kez uygulanabilir.

14. Tropikal kremler

Ağrının hafiflemesi için uyuşturucu özellikteki bazı topikal kremler de kullanılabilir. Günde 2 ila 4 kez kullanılması tavsiye edilir.

15. Aftlara iyi gelen bitkiler: Papaya

Papaya tüketilmesi pamukçuk yaralarının giderilmesine yardımcı olur. Papaya suyu da tüketilebilir.

16. Nemli çay poşeti

Çay poşeti bir büzücü olarak davranır. Tannik asit içerir ve bu içeriği ile ağrıyı azaltır. İyileşme sürecini hızlandırır. Yeşil çay poşeti ya da siyah çay poşeti kullanılabilir. Çay poşeti birkaç dakika buzdolabında bekletilir. Ardından yaraların üzerine uygulanır ve yaralar üzerinde 15 ya da 20 dakika kadar bekletilir. Etkili sonuçlar alınması için günde 2 ya da 3 kez uygulanması önerilir.

17. Greyfurt

Bir çay kaşığı su ile bir bardak greyfurt tohumu karıştırılır. Bu karışım ile ağız günde 2 kez yıkanır.

18. Erik suyu

Erik suyu da yaraları hafifletmek için bir gargara olarak kullanılabilir. Pamuk yardımı ile yaraların üzerine doğrudan da uygulanabilir.

19. Ağızdaki aftlara iyi gelen bitkiler: Ağız yarasına karanfil

Birkaç damla karanfil yağı yaranın üzerine doğrudan uygulanabilir. Bir süre bekletilir ve ağız çalkalanır.

20. Aloevera

Aloevera da aftlar için harika bir çözümdür. Yaraları azaltmak için günde birkaç kez uygulanabilir. Aloevera jel güçlü anti bakteriyel, anti inflamatuar ve iyileştirici özelliklere sahiptir. Taze aloevera yaprağında çıkarılan jel daha etkili sonuçlar alınmasını sağlayacaktır.

1 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Konya Ek İş İlanları

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478