Ağız Yarası için Doğal Tedavi

Ağız Yarası için Doğal Tedavi

1. Vazelin:

Vazelin ağız yaralarında kullanılan etkili çözümler arasındadır. Toz ve bakterileri arındırmaya yardımcı olurken aynı zamanda gelişmekte olan ikincil enfeksiyonları da hafifletir. Ruj kullanılmaktan kaçınılmalı; gün içerisinde ara sıra vazelin uygulanmalıdır.

2. Buz tedavisi:

Buz da ağız çevresindeki yaralar için kullanılabilir. Şişlikleri indirmek için en etkili çözümdür. Gün içerisinde buz paketleri ile şiş alanlara kompres yapılabilir. Herpes virüsü gelişmesi için sıcak bir ortama ihtiyaç duyar. Soğuk virüsün gelişmesini de engeller.

3. Tuz:

Sofra tuzu yaraların iyileşmesi için kullanılabilir. Bir tutam tuz yaraların üzerine uygulanır. 30 saniye kadar bekletildikten sonra ılık su ile yıkanır. İşlem günde 2 kez tekrar edilebilir.

4. Limon suyu:

Limon da ağız yaralarında kullanılabilir. Bir pamuk topağı yardımı ile biraz limon suyu yaraların üzerine uygulanır. Limon suyu su veya süt ile seyreltilebilir ya da tuz ile karıştırılarak kullanılabilir.

5. Sarımsak:

Sarımsak uçuk ve yara tedavisinde son derece etkilidir. Antibiyotik özellikleri vardır. Sarımsak ezilip hamur haline getirildikten sonra ağız çevresindeki yaralara doğrudan uygulanabilir. Biraz can acıtıcı olsa da kısa sürede yanma geçecektir. Birkaç saniyeliğine kızarıklığa da neden olabilir.

6. Yeşil çay:

Yeşil çay içerdiği antioksidanlar ile antiviral özellikler gösterir. Düzenli olarak yeşil çay tüketilmelidir. Yeşil çay, ağız çevresindeki yaraların hafiflemesine yardımcı olmak için topikal olarak da kullanılabilir. Soğutulmuş yeşil çay poşeti dudak yaralarına doğrudan uygulanır. Yaklaşık 10 dakika kadar bekletilir ve işlem 2 ya da 3 saatte bir tekrar edilir.

7. Bal:

Bal cildin yumuşamasına yardımcı olur. Ağır yaralarında anti viral etki gösterir. Cildi nemlendirirken aynı zamanda yaraların hızla iyileşmesini sağlar.

8. Karbonat:

Karbonat da ağız yaralarında kullanılan bir çözümdür. Biraz karbonat ve su karıştırılarak hamur haline getirilir. Elde edilen hamur yaraların üzerine uygulanır. Hamur cilt üzerinde kuruduktan sonra ılık su ile yıkanır. İşlem günde 2 kez yapılabilir.

9. Vanilya özü:

Vanilya özü virüsün yayılmasını engeller. Bir pamuk yardımı ile biraz vanilya özü ağız yaralarına doğrudan uygulanabilir.

10. Mısır nişastası:

Mısır nişastası cildin pH seviyesini korur ve yaraların hızla iyileşmesini sağlar. Mısır nişastası ve su karışımı hem ağız yaralarına hem de boğaz ağrısı için kullanılabilir.

Ağız yaraları için diğer öneriler

  • Anestezi jel ya da uçuk kremleri kullanılabilir. Bu kremler etkilenen alanın uyuşmasını sağlarken aynı zamanda ağrıyı hafifletir.
  • Baharatlı gıdalar tüketilmemelidir.
  • Nüks etmesini önlemek için anti viral oral ilaçlar kullanılabilir.
  • Bağışıklık düzeyini artırmak için vitamin takviyeleri kullanılabilir.
  • Bol miktarda taze meyve ve sebze tüketilmelidir.
  • Sigara ve tütün ürünleri kullanılmamalıdır.
2 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Ağız Yarası Nedir Neden Olur Belirtileri

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478