Ayak ağrısı neden olur?

Ayak ağrısı neden olur?

  • Morarmış ayak tırnağı
  • Kızamık
  • Ayak parmağını yaralama
  • Tırnak batması
  • Kötü ayakkabı seçimi
  • Çok uzun süre ayakta durma
  • Topuk dikeni
  • Yanlış duruş sonucu ayak eklemlerinde eğrilme

Ayak Ağrısı Nedenleri Nelerdir ?

Ayaklar en sık kullanılan organlardır. Gün boyunca vücut ağırlığını taşıdığı için fazlasıyla yorulan ayaklar bazı nedenlerden dolayı ağrıyabilir. Ayaklarda toplam 26 kemik vardır. Bu tüm vücutta bulunan kemiklerin neredeyse dörtte biridir. 33 eklem bulunan ayaklarda 19 adet kas bulunur. Tendon, kaslar ve kemikler arasında bulunan hareketli bölümlerde bulunur. Ayrıca ayaklarda çok sayıda sinir ucu da bulunmaktadır. Ayak ağrısı en sık yaralanmalar nedeni ile görülür. Plantarfasiit denilen topuk ağrısı şişlik oluşmasına neden olabilir. Bu ağrıyı gidermek için daha rahat ve ortopedik ayakkabılar giyebilirsiniz. Eğer topuk ağrısı tekrarlayan ağrılara dönüştüyse topuk kemiğine cerrahi müdahale gerekebilir. Bu durumda bir doktora başvurmalısınız. Nöroma olarak bilinen hastalıkta ise üçüncü ve dördüncü ayak parmakları arasında acı bir çimdiklenme hissi oluşu. En yaygın nedeni ise sıkı ayakkabılar giyilmesidir. Daha geniş ayakkabılar giyerek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Ayak bileği burkulmalarında ise tendonlarda ya da bağ dokularda hasar meydana gelir ve ağrı oluşur. Bu tür yaralarda soğuk kompres uygulayabilirsiniz.

Uygun ayakkabı almak için:

Ayakkabı alışverişinizi günün erken saatlerinde yapmayın. Bu saatlerde ayaklarınız küçülür. Günün sonunda ise ayaklarınız şişer. En iyisi ayakkabı alışverişini gün ortasında yapmaktır. Her iki ayakkabı çiftini de denemelisiniz. Ayaklarınız aynı boyutta olmaya bilir ve ayakkabı kalıbının biri ayağınızı sıkabilir. Ayakkabıyı denerken içeride parmaklarınızı oynatabildiğinizden emin olun. Ayakkabının geniş ve rahat olmasına dikkat edin. Ayakkabılarını rahat olup olmadığını görmek için mağaza içerisinde biraz yürüyün. Eğer rahatsız hissediyorsanız o ayakkabıyı almayın.

Eğer ayakkabıyı bir çorapla giyecekseniz, o çorabı ayakkabı denerken yanınızda bulunurdun. Ayakkabının ne çok bol olmalı ne de çok sıkı. Eskiyen ayakkabılarınızı yenileyerek eskileri çöpe atın. Uzun süre aynı ayakkabıyı giymeye devam etmeyin.

2 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

YouTube ile nasıl para kazanılır

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478