Ayak ağrısına ne iyi gelir ?

Ayak ağrısına ne iyi gelir ?

Ayak ağrısı için ne yapılmalı: Ayaklarınızı rahatlatın.

Otururken ayaklarınızı bir standın üzerine koyun. Ya da ayaklarınız yorulduysa ayaklarınız 45 derecelik bir açıyla yüksekte tutun. 10 ya da 15 dakika bu şekilde durmanız ayaklarınızın rahatlamasını sağlayarak oluşan şişlikleri azaltır.

Ayak ağrısına çözüm: İngiliz tuzu kullanın.

İki yemek kaşığı İngiliz tuzunu sıcak su havzası koyun ve ayaklarınızı 15 dakika boyunca bu suyun içinde tutun. Daha sonra ayaklarınızı yumuşak bir havlu ile kurulayın ve ardından nemlendirmek için ayak kremi ya da ayak losyonu kullanın.

Ayak ağrısına sıcak su ve soğuk su uygulaması yapın.

Küvetin kenarında oturun ve dönüşümlü olarak ayaklarınıza önce soğuk su sonra sıcak su uygulayın. Uygulamayı soğuk su ile bitirin.

Ayak ağrıları için masaj:

Ayak masajı ayakların rahatlatılması için kullanılan en sık yöntemdir. Ayaklarınıza masaj yaparken yağ olarak bebek yağı kullanabilirsiniz. Ardından çorap giyerek yağın cildiniz tarafından emilmesini sağlayın.

Bacak ağrısına buz iyi gelirmi:

Uzun ve yorucu bir günün ardından ayaklarınızı buz dolu bir suya koyabilirsiniz. Bu uygulama şişliği indirirken aynı zamanda ayakların ferahlamasını da sağlayacaktır.

Ayak ağrıları için egzersiz:

Vücudun herhangi bir bölümünün egzersize ihtiyaç duyduğu gibi ayaklarında egzersize ihtiyacı vardır. Ayak bileklerinizi esnetme hareketleri yapabilirsiniz.

Ayak tırnaklarını düzenli olarak kesin.

Ayak tırnaklarında batma ayaklarda ağrıya neden olabilir. Tırnak batması ile karşılaşmamak için ayak tırnaklarınızı düzenli olarak kesmelisiniz. Tırnaklarınızı keserken keskin köşeler bırakmamaya çalışın. Ovalleştirilmiş tırnaklar batmaya bağlı ağrıyı azaltır.

Uygun ayakkabılar alın.

Çoğu zamanlar insanlar moda diye rahatsız edici ve ayak ağrısına neden olabilen ayakkabıları tercih ederler. Bunun yerine daha rahat ve ortopedik ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Ayak ağrısı için yapılacaklar ve yapılmayacaklar

  • Çok uzun sürelerce ayakta durmayın. Özellikle sert yüzeylerde uzun süre ayakta durmak ayak ağrısına neden olabilir.
  • Ayak ağrısı genelde kas yorgunluğundan kaynaklandığı için ayakta olduğunuz süreler içerisinde 10 dakikalık oturma molaları verin. Ayaklarınızı fazla yormamaya çalışın.
  • Ayak ağrısını, yorgun bacakları, ağrıyan dizleri, alt sırt sorunlarını ya da kalça ağrılarını ihmal etmeyin. Bu ağrılar başka bir hastalığın ciddi belirtileri olabilir.
  • İdeal kilonuzu koruyun. Fazla kilolar ayaklara binen ağırlığın artmasına neden olarak ağrıya neden olabilir. Kilonuzu kontrol altına alırsanız ayaklarınıza binen yükü azaltabilirsiz. Bu da ayak ağrılarınızın azalmasına yardımcı olabilir.

2 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Ayak ağrısı neden olur?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478