Ayak tırnağı mantarına ne iyi gelir doğal tedavi

Ayak tırnağı mantarına ne iyi gelir doğal tedavi

Ayak tırnağı mantarına ne iyi gelir

1. Tırnak mantarına bitkisel çözüm: Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı mükemmel bir antiseptik olarak kabul edilir ve mantar için son derece faydalıdır. Saf çay ağacı yağı, zeytinyağı ya da kekik yağı ile karıştırıldıktan sonra ayaklara uygulanabilir. Bir pamuk yardımı ile etkilenen alan üzerine uygulanır ve yaklaşık 10 dakika bu şekilde bekletilir. Ardından yumuşak bir fırça ile ayak tırnakları fırçalanır. Ancak çok baskı yapılmamalıdır.

2. Ayak tırnak mantarı için karbonat

Ayak tırnağında olan mantar tedavisi için yarım fincan karbonat, yarım fincan sülfat ve 4 su bardağı sıcak su karıştırılır. Bu karışıma çeyrek fincan da beyaz sirke eklenir. Etkilenen ayaklar bu suda bir süre bekletilir. Bu işleme 4 hafta kadar düzenli olarak devam edilmelidir.

3. Ayak tırnağı mantarına iyi gelen yağlar: Portakal yağı

Tırnaklarda oluşan mantar tedavisi için portakal yağı da kullanılabilir. Bir damlalık yardımcı ile bir miktar portakal yağı parmaklar üzerine uygulanır. En az bir saat kadar bekletilir. Portakal yağı ile eşit miktarda herhangi bir taşıyıcı yağ da kullanılabilir.

Not: Alerjik reaksiyonlara neden olabileceği için enfekte alana uygulamadan önce portakal yağı biraz sulandırılarak kullanılabilir.

4. Tırnak mantarına sirke

Beyaz sirke de ayak tırnağında mantara neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Ilık su ile eşit miktarda beyaz sirke karıştırılır. Bu karışım enfekte olan tırnaklara uygulanır. Yaklaşık 10 ya da 15 dakika kadar bekletilir. Ardından ılık su ile yıkanır. En etkili çözümler arasındadır.

Not: Herhangi bir tahriş durumunda daha fazla su eklenmesi önerilir.

5. Tırnak mantarı için sarımsak

Ayak tırnağında oluşan mantar belirtilerini hafifletmek için sarımsak yağı kürü uygulanabilir. Sarımsak yağı ve beyaz sirke eşit miktarda karıştırılır. Elde edilen karışım tırnaklara uygulanır. Ardından etkilenen bölge elastik bir bandaj ile sarılır. İçerisindeki allicin ile sarımsak mantarın yayılmasını engeller ve iyileşme sürecini hızlandırır. Ezilmiş sarımsak püresi de uygulanabilir. Yemeklerde ve salatalarda bol bol sarımsak da kullanılabilir.

6. Mantar hastalığına elma sirkesi

Mantar tedavisinde etkili çözümlerde biri de elma sirkesidir. Eşit miktarda elma sirkesi ve su karıştırılır. Elde edilen karışım tırnakların üzerine doğrudan uygulanır. Mantara neden olan bakterilerin ölmesine yardımcı olur. İşlem bir hafta boyunca düzenli olarak yapılmalıdır.

Alternatif olarak, pirinç unu ve bir kaç kaşık elma sirkesi karıştırılır ve hamur haline getirildikten sonra tırnaklara uygulanır. Ölü derinin arınmasına yardımcı olurken aynı zamanda cildin hızla iyileşmesini sağlar.

7. Tırnak mantarına bitkisel yağlar: Lavanta yağı

Lavanta yağı güçlü antiseptik özellikler içerir. Bu nedenle mantar tedavisinde kullanılan çözümler arasındadır. Enfekte olan ayak tırnağına pamuk yardımı ile biraz lavanta yağı uygulanabilir. Ardından çorap giyilir ve bu şekilde bir gece bekletilir.

8. Listerine

Listerine bir çeşit ağız gargarasıdır. Ancak etkili anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Bu nedenle mantar tedavisinde kullanılır. Listerine, biraz sirke ve su katılmamış limon suyu ile karıştırılır. Bu karışım tırnaklara uygulanır. Yaklaşık 10 ya da 15 dakika kadar bekletilir. Ardından ılık su ile yıkanır.

9. Tırnak mantarı kekik yağı tedavisi

Kekik yağı güçlü anti bakteriyel, anti septik, anti virüs, anti paraziter, anti mantar ve analjezik özellikler içerir. Bu nedenle ayaklarda oluşan mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılabilir. Kekik yağı, bir tatlı kaşığı saf zeytinyağı ile karıştırılır. Bu karışım bir pamuk yardımı ile etkilenen alan üzerine uygulanır. Bir hafta düzenli olarak uygulandığında mantarın yayılmasını engeller ve iyileşme sürecine katkıda bulunur.

10. Ayak tırnak mantarına çözüm: Limon suyu

Limon suyu sitrik asit içeriğinin yanı sıra bakteriyel ve fungalenfeksiyonlarda etkili sonuçlar vermektedir. Mantarın diğer tırnaklara yayılmasını engellemek için limon suyu kullanılabilir. Taze limon suyu doğrudan tırnak üzerine uygulanır. Yaklaşık on dakika boyunca tırnaklarda bekletilir. Bu işlem her gün bir ay boyunca yapılır.

Limon suyu, zeytinyağı ile de karıştırılabilir. Etkilenen bölgeye masaj yaparak uygulanır.

11. Vicks

Vicks de ayak tırnağı tedavisinde kullanılır. Tırnaklar kesildikten sonra üzerine biraz vicks sürülür. Ardından temiz bir bez ya da bandaj ile ayaklar kapatılır. Çorap da giyilebilir. Etkili sonuçları görmek için bu işlem her gün yapılmalıdır. Düzenli kullanıldığında 6 hafta sonunda mantar enfeksiyonu geçecektir.

12. E vitamini yağı

Ayak tırnağı mantarından kurtulmak için E vitamini yağı ile tırnaklar hafifçe ovalanabilir.

13. Tırnak mantarı soğan kürü

Soğan soyulur ve dilimler halinde kesilir. Bir dilim soğan enfekte olan ayak tırnağına uygulanır. En etkili çözümlerden biridir.

14. Zerdeçal tırnak mantarı tedavisi

Zerdeçal su ile karıştırılarak hamur haline getirilir. Etkilenen tırnaklara uygulanır ve kuruması için bir süre beklenir. Ardından alan ılık su ile yıkanır. Ayak tırnağı tedavisinde en etkili çözümler arasındadır.

15. Yoğurt

Yoğurt da ayak tırnağı mantarını tedavi etmek için kullanılır. İçerisindeki yararlı bakteriler ile mantara neden olan zararlı bakterilerin ölmesine yardımcı olur.

16. Hidrojen peroksit

%3 hidrojen peroksit çözeltisi eşit miktarda su ile karıştırılır. Bu karışım enfekte olan ayak tırnağına uygulanır. En az 15 ya da 20 dakika boyunca tırnaklar bu suda bekletilir. Mantar enfeksiyonunun hızla iyileşmesine yardımcı olur.

17. İspirto

Alkol ve ispirto mantara neden olan bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Enfekte olan ayak tırnağına bir miktar uygulanır ve birkaç dakika bekletilir. Ardından ayaklar ılık su ile yıkanır ve iyice kurulanır. Mantar enfeksiyonlarını hafifletmek için düzenli olarak kullanılabilir.

Tırnak mantarı nasıl önlenir?

 • Tırnakların temiz, kuru ve kısa tutulmalıdır.
 • Çorap ve ayakkabılar paylaşılmamalıdır.
 • Virüslü tırnaklara dokunduktan sonra eller sık sık yıkanmalıdır.
 • Kullanılan pedikür ya da manikür malzemeleri sterilize edilmelidir.
 • Ortak havuzlarda ya da umumi yerlerde açık ayakkabılar ile gezilmemelidir.
 • Tırnaklar çok derinden kesilmemelidir.
 • Anti-mantar tozları ya da spreyler kullanılmamalıdır.
 • Tırnak makası kişiye özel olmalıdır.
 • Her gün çoraplar değiştirilmeli, temiz çoraplar giyilmelidir.
 • Çok sıkı ayakkabılar yerine rahat ve ayağın hava almasını sağlayan ayakkabılar giyilmelidir.

0 0 0 0 0 0
 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Ayak Tırnağı Mantarı Nedir, Belirtileri ve Çözümleri Nelerdir

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478