Baş Ağrısı Bitkisel ve Doğal Çözümler

Baş Ağrısı Bitkisel ve Doğal Çözümler

BUZ TORBASI

Kronik baş ağrısı ya da migren problemli olanlar sıklıkla buz torbalarıyla rahatlamaya çalışırlar. Dondurucunuzda kolaylıkla elde edebileceğiniz bir çözüm aracıdır. Kullanırken buz torbası ile başınız arasına bir bez parçası koymanız iyi olacaktır.

KIRMIZI BİBER

Kırmızı biberden yapılmış bir losyonun kas ve baş ağrılarına iyi geldiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Kırmızı biberin içinde yer alan kapsaisin ağrı ve iltihaba iyi geldiği bilinmektedir. Burun delikleri etrafına 1/4 çay kaşığı lokal olarak uygulanırsa ağrıyı dindirmede ve kasları gevşetme de yaralı olabilir.

ŞİFALI ÇAYLAR

İyi bir çayın vücutta çok sürpriz etkileri olabilir ve baş ağrısını bile dindirebilir. Adaçayı tonik çayı olarak adlandırılan bir çay karışımı baş ağrısını gidermede son derece etkilidir. Çayın içine ada çayı bitkisi ile beraber nane çekeri ve tarçın eklenmektedir. Nane şekeri baş ağrısı gerilimlerini azaltmaktadır. Tarçın da mide kaynaklı kırıklıklara ve başağrılarına neden olan sıkıntılara iyi gelmektedir.

Ayrıca krizantem yaprağı çayının da baş ağrısına iyi geldiği uzmanlar tarafından dile getirilmektedir.

UÇUCU YAĞ AROMALARI

Çeşitli aromatik uçucu yağlar baş ağrılarına karşı etkili olabilir. Örneğin nane şekeri yağı sinüslerden kaynaklanan baş ağrılarında rahatlatıcı etkiye sahiptir. Tütsünün de baş ağrılarını giderdiği bilinmektedir.

Lavanta kokusu da baş ağrılarına karşı kullanılabilir. Özellikle migren kaynaklı baş ağrılarında lavanta etkilidir. Lavantanın banyosu yapılabilirken gece uyumadan yastığınıza bir miktar lavanta sürmeniz de yararlı olur.

DOĞAL TAKVİYELER

Mitokondrial fonksiyonları destekleyen besin takviyeleri kronik baş ağrılarına karşı tavsiye edilmektedir. Magnezyum, omega 3 ve koenzim içeren takviyeler baş ağrısına karşı etkilidir. Özellikle migren ağrılarına karşı magnezyumun günlük alınması fayda sağlar. Riboflavin (vitamin B2), magnezyum, zencefil kökü ve melatonin karıştırılarak yapılacak bir doğal takviye besin baş ağrısının giderilmesinde son derece yararlıdır.

BAŞ AĞRISINI ÖNLEYİCİ KULAKLIKLAR

Eğer gürültülü bir ortama girecekseniz hazırlıklı olmakta fayda vardır. Elinizde önleyivi bir kulaklığın olması çok işinize yarayacaktır. Seyahat ederken ya da hava değişimlerinden kaynaklanan migren ağrıları için de kulaklık faydalı olur. Hava durumundan kaynaklanan migren riskini ölçen kulaklıklar da mevcuttur.

DÜZENLİ SPOR VE EGZERSİZ YAPMAK

Düzenli spor ve egzersiz yapmak baş ağrısı frekansını azaltır. Örneğin yürüyüş esnasında oluşan basınç dalgası beyne giden kan miktarını artırır. Bunun düzenli spor yapıldığında çok daha etkili olduğunu söylemek mümkündür. Egzersiz ya da spor yaparken baş ağrısına neden olan günlük meşguliyetlerinizden de uzaklaşırsınız. Mesela sürekli bilgisayar başında çalışıyorsanız, egzersiz yaparken bilgisayardan uzaklaşır ve bir rahatlamaya kavuşursunuz.

1 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Baş Ağrısı Nedenleri ve Doğal Çözümleri

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478