Boyalı saçlar için en etkili bakım!

Boyalı saçlar için en etkili bakım

Boyalı saçları hepimiz seviyoruz ama bu işlemler oldukça yıpratıcı. işlem gören şaçlar oldukça  hassaslaşır  ve maalesef yıpranır. Bu yüzden, boyalı saçlar için bazı zahmetlere katlanmak gerekiyor.boyalı saçlar daha çok  özen ve ilgi isterler.  Gerekli  bakımını yapmazsanız ,bir süre sonra rengi mat donuk  ve sağlıksız görünür. Bunu  engellemek için bazı tavsiyerlerde bulunacağız. Boyalı saçlarınız varsa bu yazımız tam size göre .  Tavsiyelerimizi okuyarak eski  sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz                                                                                                                              

Saçlarınızı çok sık yıkamayın

Saçlarınız rengini korusun istiyorsanız  çok sık yıkamayın. Bunun için ideal süre haftada 2 ya da 3 diyebiliriz.Bu süre  size az geldiyse  ve saçlarınız erken  yağlanıyorsa  kuru şampuanlardan yararlanabilirsiniz. Kuru şampuanlar, saçınızdaki yağı alır ve saçlarınız daha temiz görünür.

Saçlarınızı boyadan sonra hemen yıkamayın

Önerimiz Saçlarınızı boyattıktan en az 48 saat sonra yıkamanız. Bu şekilde, boyanızın  rengi saçlarınıza iyice işleyecek. Sadece vücudunuzu yıkamak istediğiniz zaman , saçlarınızı ısıdan ve sudan  korumak için saç  bonesi  takabilirsiniz ya da saçlarınızı toplayabilirsiniz. Bazı zamanlarda saçlarınızı  şampuanlamadan direkt saç kremi ile uygulama yapabilirsiniz. Bu sayede, saçlarınız nemli ve yumuşak kalır.

Boyalı saçlarınız  için uygun  şampuan ve saç kremi kullanın

Saçlarınız için şampuan ve saç kremi alırken, boyalı saçlar için olan ürünler tercih edebilirsiniz. Böylece saçlarınız hem ürünlerden faydalanmış olacak hemde daha yumuşak kalacaktır. Ayrıca şampuan ve saç kreminizi aynı özelliklerde alabilirsiniz. Bu şekilde ürünlerin etkisini artırmış olursunuz. Mesela, kırılma karşıtı bir şampuan almışsanız , saç kreminizi bu özellikte tercih etmelisiniz. Şampuanınızın  kalitesi de saç sağlığınız için  çok önemli.Kaliteli bir şampuan kullanarak, saç renginizi koruyabilirsiniz ve saçınızın sağlığına katkı sağlamış olursunuz.Şampuanınızın içeriği de bu konuda önemli yere sahip. Mesela sülfat içeren şampuanlar tuz barındırdığı için,saçlarınızda nem kaybına neden olur.Bu nedenle tercih etmemeniz gerekir

Suyun sıcaklığı çok önemli !

Duş alacağınız su olması gerkenden çok sıcak olursa zaten boya ile hassaslaşmış olan saç tellerinize zarar verirsiniz ve saçınızın rengini açarsınız . Bu yüzden , boyalı saçlarınızı ılık veya soğuk su ile yıkayabilirsiniz.

Saçlarınız kırmızı ise daha özen gösterin !

Kırmızılık içeren boyalar saçtan daha çabuk akarlar. Bu nedenle sürekli boyatılması gerekir.haliyle bu saçlar daha çok yıpranır.bu renkleri seviyor iseniz doğal bakım yağlarından faydalanmalısınız. Bu yağlar ile saçlarınıza masaj yapabilirsiniz , bu sayede  saçlarınız nemini korur ve çok daha sağlıklı  daha parlak bir görünüm elde edebilirsiniz.

Doğal ürünlerden faydalanın Boyalı saçlarınız varsa  daha özenli ve düzenli bakım yapmanız gerekir.Bunun için evde yapılabilecek doğal içerikli maskelerden faylanabilirsiniz. Bu doğal maskeler saç sağlığınızı desteklemiş olur.mesela saçlarınıza doğal yağlarla bakım yapıp hafif ısıtılmış bir havluyla sarabilirsiniz. Bu şekilde , yağları saçlara  hapsetmiş olursunuz. Bir süre bekleyip saçlarınızı ılık  suyla durulayabilirsiniz

Saçlarınızı fazla  ısıdan uzak tutun


Saç şekillendirici ürünleri kullanmadan hemen önce saçlarınızı bu ısıdan korumak için  ısı koruyucu kremlerden faydalanabilirsiniz. Bu ürünlerle ,fazla sıcaklığın saçlarınıza  zarar vermesini engelleyebilirsiniz. Ayrıca saçlarınız nemli ya da ıslaksa ısı veren şekillendiricilerde uzak durun. Çünkü ,saçlarınız hayli zarar görür. Yanar ve kırılır. Bunun için önce nemi havlu yardımı ile alıp daha  sonra şekillendirebilirsiniz.

Saçlarınızı çok sıkmayın !

Saçlarınızı sıkıca topladığınız taktirde saçlarınız havasız kalır ve bu nedenle dökülebilir.bu yüzden çok sıkı topuzlardan kaçının.

Boyaya karşı alerjiniz olabilir  dikkat!

Saç deriniz boyanın içindeki herhangi bir maddeye karşı reaksiyon verebilir. Bu nedenle boyamadan sonra saç derinizde kepek görülme olasılığı çok yüksek. Bunun önüne geçmek için boyadan sonra en az bir hafta duşunuzu kepek karşıtı şampuan ile yıkayabilirsiniz .

 Boyalı saçlara vitamin !

Saçlarınızı içerden beslemeniz de gerekir . boyalı saçların bu beslenmeye daha çok ihtiyacı var. Mesela vücudunuzdaki kan dolaşımını destekleyerek saçlarınızın dökülmasinin önüne geçmelisiniz.bunun için c vitamini şart.Saç köklerinizi beslemek için faydalı yiyecekler mevcut. Örneğin somon balığı yumurta sarısı ve havuç tüketebilirsiniz. Bunlarda bulunan b vitamini saç köklerini besler saçların sağlıklı uzamasını sağlar.

Beslenme çok önemli !

Saçlarınızı güçlendirmek uzamasını hızlandırmak için demir içeren besinlerden faydalanabilirsiniz. Menülerinize mutlaka balık ıspanak peynire yer vermelisiniz. Ayrıca ceviz fındık gibi besinlerle de saçlarınızı içerden güçlendirebilirsiniz.

Yaz aylarında daha çok bakım !

Güneş saçlarınızın daha çok yıpranmasına neden olur. Aynı şekilde deniz suyu da saçların kuruyup dökülmesine neden olur. Bu yüzden yaz aylarında ekstra bakım yapmalısınız . bunun için SPFli ürünlerden faydalanmalısınız . ayrıca havuzlardaki klor saç renginin bozulmasına neden olacagından havuz öncesi saç bakım spreyleri kullanmak çok önemlidir.

Kırık uçlar ! 

Saç uçlarındaki kırıklar saçın sağlıksız ve bakımsız görünmesine neden olur. Özellikle saçlarınız boyalı ise bu kırıklar daha çok dikkat çeker. Bunun için kırıklarınızı sık sık aldırmanız gerekir. Bu sayede saçlarınız daha sağlıklı uzar . daha bakımlı ve pürüzsüz görünür.

Saçlarınız için tavsiyelerimizi okudunuz. Bunlar dışında önerimiz saçlarınızı sık sık boyatmak yerine 6 haftada bir boyatmanızdır . diğer kimyasal işlerden mümkün olduğunca uzak durmanızdır.

2 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Kahve telvesini çöpe atmayın çünkü!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478