Diş İltihabı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Diş İltihabı Nedir?

Diş iltihabı, periodontitis olarak da bilinir ve bir çeşit diş eti hastalığıdır. Diş ve diş etlerinde iltihaplanma veya diş apsesi olarak adlandırılabilir. Bu aşamadan sonra iltihap kemiklere kadar yayılabilir. Diş eti içerisinde oluşan iltihap zamanla diş etinin gevşemesine neden olur. Eğer tedavi edilmez ise çekilen diş eti dişin düşmesine ve diş kayıplarına neden olur.

Genellikle ileri dişeti iltihabının temel nedeni dişlerde biriken bakteriler ve plaklardır. Bakteriyel toksinler ve bağışıklık sisteminin zayıflaması da bu hastalığa neden olabilir. Zamanla dişlerde kırılma da görülebilir.

Diş İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Periodontitis başlangıcında dişeti kanaması görülür. Bu hastalığın ilk işaretidir. Diğer belirtileri ise ağız kokusu, iltihaplı diş etleri ya da şişmiş diş etleri, ağız ülseri ve diş eti çekilmesidir.

Bu hastalığın oluşmasında bakterilerin yanı sıra bazı faktörler de yer almaktadır. Gingivitis, kalıtım, tütün ürünleri, ağız hijyenine dikkat edilmemesi, yaşlılık, diyabet, hormonal değişiklikler, hamilelik veya menopoz gibi faktörler diş iltihabını tetikleyebilir. Eğer zamanında tedavi edilmez ise diş kaybının yanı sıra kalp krizi, felç ve diğer ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Periodontitis, büyük ölçüde önlenebilir ancak bunun için hijyen kurallarına dikkat edilmesi ve ağız bakımının tam yapılması gerekir. Ayrıca doktor tedavisinin yanı sıra hastalığın belirtilerini hafifletmek için bazı bitkisel çözümler de uygulanabilir.

Diş İltihabına Doğal Çözümler Nelerdir?

1 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

En Çok Kazandıran E-Ticaret Ürünleri

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478