Egzamadan Kurtulmanın Yolları ve Bitkisel Çözümleri

Egzamadan Kurtulmanın Yolları ve Bitkisel Çözümleri

Egzamadan kurtulmak için diyet başladığınızda, tedaviyi hızlandırmak ve daha rahat bir diyet dönemi geçirmek için çeşitli yöntemler ve ürünler önerilmektedir:

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Hindistan Cevizi Yağı cilt, deri, saç ve diş gibi vücudun bir çok unsuru için son derece faydalıdır. Evinizde sabununu dahi yapabilirsiniz. Ayrıca eğer alerjiniz yoksa egzamaya karşı da son derece yararlıdır. İnce bir katman şeklinde hindistan cevizi yağı ya da bu yağdan yapılmış losyon egzamanın acısını azaltmada etkilidir. Alerjisi olanlar için hipoalerjenik losyonlar kullanılabilir.

DENİZ SPREYİ

Islak egzamayı daha da nemlendirerek rahatlatmaya çalışmak yerine kurutabilirsiniz. Bunun için evde yapılmış bir tuz ve magnezyum spreyi önerilir. Deri problemleri olan insanlar deniz kenarında, kumsalda kendilerini daha iyi hissettiklerini söylerler. D Vitamini, magnezyum ve deniz suyundaki mineraller cilt için faydalıdır.

Deniz kenarında yaşamayanlar evde yapabilecekleri bir sprey ile aynı etkiyi sağlayabilirler.

FERMENTE MORİNA KARACİĞERİ YAĞI

Kulağa biraz kötü gelebilir ama Fermente Morina Karaciğeri yağı her gün kullandığımız takviyelerdendir. Uzmanlar tarafından tavsiye edilen bu ürün vücut için sağlıklı yağlardan kabul edilmektedir. Ayrıca dişlerin remineralizasyonunda da vazgeçilmez bir takviyedir. Vücutta iltihabın azaltılmasında etkilidir ve sağlıklıhücre, hormonel ve beyin gelişimine katkıda bulunur.

Morina karaciğeri yağı A, D, E ve K vitaminleri konusunda faydalı. Yağ çözeltili olması da bir diğer artısıdır. Vücutta gerçekleşen bir çok proses için son derece faydalıdır. Biraz pahalı olmakla beraber rejime dahil edildiğinde cilt sağlığı için de çok yararlı olduğu görülecektir. Kapsül ya da yüksek vitaminli tereyağı şeklindetedarik edilebilir. Tadı kötü olsa da çocuklar muhakkak tüketmelidir. Çikolata aromalı jeller çocukların tüketmesi için kullanılabilir.

MAGNEZYUM BANYOSU

Bazı insanlarda suya girmek egzamayı daha kötü yapar. Su ile problem yaşamayanlar için magnezyum banyosu ve diğer tür detoks banyoları cilt tedavisinde yararlı olabilir. Çocukların banyo suyuna bir miktar magnezyum gevreği ve Himalaya tuzu eklemek faydalıdır. Bun banyoyu fırsat buldukça yetişkinlerin de yapması rahatlatıcı etki sağlar. Magnezyum yağı da cilt bir hayli faydalıdır. Ayrıca, transdermal magnezyum enjekte magnezyum kullanımından daha faydalıdır.

Magnezyum Banyosu Önerisi:

 1/2 fincan of epsom tuzu ya da magnezyum gevreği (magnezyum gevreği daha mhızlı absorbe edilir)

 1/2  Himalayan ya da deniz tuzu

 1/2 çay kaşığı doğal vanilya özü

10-15 damla isteğe bağlı seçilecek bir maddenin yağı (nane veya lavantaolabilir)

PROBİYOTİKLER

Probiyotikler cilt sağlığına görünür şekilde olumlu etki eden takviye besinlerdir (Cilt problem diyet ya da bağırsak ile ilgiliyse). GAPS diyeti esnasında probiyotik kullanımı çok hayatidir. Probiyotikler ve probiyotik zengini besinler genelde modern diyetlerde ıskalanan gıdalardır. Bağırsak bakterilerinin sağlık üzerindeki etkileri ile ilgili bir çok araştırma yapılmaktadır. Geçmişte insanlar besinleri genelde fermante ederek korurlardı. Bu aynı zamanda bir probiyotik kaynağı oluşturuyordu. Günümüzde çoğu gıda canlı değildir ve insanlar besinleri saklamada çok nadir olarak geleneksel fermante yöntemini kullanmaktadır. Bu nedenle özel bir çaba harcamadan probiyotik zengini besinler tüketmek mümkün değildir.

Yiyecekleri yıkamak üzerlerindeki kimyasal kalıntılardan kurtulmak için bir nevi zorunluluk olmakla beraber topraktan gelen doğal ve faydalı minerallerin ve bakterilerin de kaybolmasına neden olur. Bu nedenle bağırsak bakterilerine karşı probiyotik takviyesinin önemi daha da artar.Bazı probiyotik fermante yiyecek ve içecekler:Kombucha SodaKefirLahana turşusuPeynir altı suyunu kullanarak yapılan hemen hemen tüm sebze laktofermantasyonlarıBio-Kült probiyotikleri GAPS diyetini bulanlar tarafından geliştirilmiştir. Bu ürünlerin sindirim sistemine etkileri giderek gelişmektedir. Genelde rahatsızlık ilk hissedildiğinde bir tane alınan bu ürün rahatsızlık geçmediği takdirde artan dozlarda kullanılır. Gıda zehirlenmesi sonrası normale dönmede de etkilidir.

JELATİN ZENGİNİ EK GIDALAR

Kemik suyu egzamaya için yapılan diyetin önemli bir parçasıdır ve jelatin açısından son derece zengindir. Jelatinin bağırsak için yatıştırıcı etkisi vardır. Ayrıca saç, cilt ve tırnak sağlığı açısından da faydalıdır. Evde zengin bir içeriğe sahip yoğun bir kemik suyu yapmak son derece zahmetsiz ve maliyetsizdir. Dışarıdan alınan kemik suyu ürünlerinde yeteri kadar jelatin yoktur ve ev yapımından farklı olarak bazı kimyasal mineraller içerirler.

Suyu çıkarılacak kemiklerin seçimi önemlidir. İyi kemikler çayırda yetişmiş sığır, bizon ve doğadan alınmış balıklardan elde edilebilir. Kemiklerin suyunu konsantre bir şekilde içeceğinizi unutmadan hayvanların sağlıklı olduğuna dikkat etmek gerekir.

İyi kemikler bulmak için bazı öneriler:

Tavuk, ördek, hindi ya da kaz yemeği yaptıysanız kalan kemikleri saklayın

 Yerel kasaplardan alışveriş yapın

 Doğal şekilde beslenen hayvanlar yetiştiren çiftliklerin ürünlerini tercih edin

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Egzama Nedir ve Doğal Çözümleri Nelerdir

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478