Egzama Nedir ve Doğal Çözümleri Nelerdir

Egzama Nedir ve Doğal Çözümleri Nelerdir

Tüm lokal tedavilerin, temel problemi ele almadan bize yardımcı olmadığının farkında olmak gerekir. Özellikle egzama gibi durumlarda dikkatli olmak gerekir. Kötü bir diyeti diğer alanlarda takviye etmezseniz, lokal çözümler egzemaya neden olan problemler için yeterli olmaz.

Egzemaya neden olan şartlar biraz karmaşıktır. Egzama çok çeşitli nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Fakat çözüm konusunda herkese yardımcı olacak diyetler ve öneriler mevcuttur. Örneğin aile bireylerinden birinde, mesela oğlunuzda egzema görüldüğünü farzedelim. C-bölümü ile doğduğunu (plasenta previa nedeniyle) ve doğduğu anda antibiyotik ve steroid verildiğini kabul edelim. Bu durum bağırsak bakterileri, bazı öğrenme gecikmeleri, cilt ve sindirim problemleri ile ilgili sorunlara yol açabilir.

Bazı basit takviyelerle GAPS programı çocuğa uygulandığında ve hayat tarzında küçük değişiklikler yapıldığında iyileşme olduğu görülecektir. GAPS’ın ne olduğunu hiç duymadıysanız:

GAPS (Gut ve Psikoloji Sendromu Protokolü) temelde bağırsak astarını iyileştirmek için uygulanan yoğun bir beslenme programıdır. GAPS probiyotikler ve fermente gıdalar ile yararlı bağırsak bakterilerini artırırken, kemik suyu ve faydalı yağlar gibi gıdalarla bağırsak astarını yatıştırmaya ve iyileştirmeye odaklanır. Hastanın durumunun ciddiyetine bağlı olarak, tedavi sürecinin en zor kısmı olan ve sıkı bir yöntem olan Giriş Diyeti ile başlanır. Sonrasında hasta yavaş yavaş farklı yiyecekler de almaya başlar. GAPS diyetindeki en zor nokta hastanın yüzde yüz uyum ve irade göstermesi zorunluluğudur. Bu süreçte hastanın yiyeceği birçok yemeğin evde hazırlanması gereklidir.’

Normalde insanlar için kemik suyu, et suyu (cilt için harika) ve sağlıklı yağlar gibi gıdaların alınması, diğer yandan glüten ve kazein (buğday ve süt ürünleri) gibi bazı gıdaların alınmaması zor bir diyet anlamına gelir. Gıda boyalarından ve işlenmiş bileşenlerden kaçınmanın yararlı olduğu da yaygın ve doğru bir düşüncedir. Ancakbu cilt için yapılan diyetlerden daha ağır bir uygulamadır.

EGZAMA’NIN DOĞAL ÇÖZÜMLERİ için bu yazımıza tıklayın

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Diyabet Nedir & Diyabet Berlirtileri Nelerdir

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478