En Çok Para Kazandıran Tarım Ürünleri

En Çok Para Kazandıran Tarım Ürünleri

Tarım ile ilgili bilginiz ne kadar bilmiyorum ama bu konuda bilgi edinerek ya da bahçıvanlık becerilerinizi kullanarak ürün yetiştirebilir, ek kazanç elde edebilirsiniz. Yaygın tarım alanlarında yetiştirilen tahıl ve sebze gibi ürünlerden farklı olan bu ürünleri herkes yetiştiremez ancak yetiştiren kişiler bu sayede ciddi paralar kazanabilir.

Sizler için bu yazımızda en çok para kazandıran organik tarım ürünlerinden 5 tanesine yer verdik. Bu ürünleri yetiştirmek hem kolay hem de tam zamanlı çalışma zorunluluğu yok. Haftada sadece birkaç saatinizi ayırarak ve tohumlar, fidanlar ya da malzemeler için az bir bütçe ayırarak son derece kârlı bir iş çıkarabilirsiniz. İşte en çok para kazandıran tarım ürünleri:

1- Organik Domates Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Domatesin kendi mevsimi aslında ilkbahar ve yazdır. Ancak yılın 12 ayı pazar tezgahların domates bulmak mümkün. Akdeniz ve Ege Bölgesi illerinde yetiştirilen domatesler genelde seradan sofralara geliyor. Serada yetişen domateslerin tadı alışık olduğumuz gibi değil. Zira birçoğunda çeşitli ilaçlar kullanıldığı için hem daha çabuk olgunlaşıyor hem de bazıların içi dışı kırmızı olduğu halde sarıya dönük bir renkte oluyor. Bu da domatesin organik olmadığını gösteriyor.

Domates yetiştiriciliği yaparak para kazanmak şu an yaygın olarak tercih edilen ek iş fırsatları arasında yer alıyor. Organik tarımda domates, Antalya, Alanya, Denizli ve Aydın gibi iklimi sıcak illerde yetiştiriliyor. Bu illerde insanlar organik domates yetiştiriyor ve ciddi para kazanma imkanı buluyor. Eğer tarıma elverişli bir tarlanız varsa ve bunun için yeteri kadar bütçe ayırabiliyorsanız, siz de organik domates yetiştirip satarak ekstra kazanç elde edebilirsiniz.

2- Kültür ve İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği ile Para Kazan

Hem kent hem de organik tarıma elverişli diğer ürünlerden biri de kültür ya da istiridye mantarı yetiştirmek. Açık alanlarda yetişen sebzelerden farklı olarak kapalı mekanlarda yetiştirmeye elverişli olan mantar çeşitlerine rağbet oldukça fazla. Öyle ki çoğu üretici taleplere yetişemediği için evde mantar yetiştirmek isteyen kişilerle işbirliği yapıyor.

Market ve pazarlarda mantar çeşitleri kuru ya da taze olarak satılıyor. Gurme mantar türleri de denen kültür mantarı ile istiridye mantarı son derece verimlidir. Organik istiridye mantarının kilosu marketlerde 20 TL’den alıcı bulurken, organik kültür mantarının kilosu ise 10 TL’den satılıyor. Sadece 2-3 ay gibi kısa sürede yetişen mantarlardan üreterek binlerce lira para kazanmak mümkün oluyor. Organik mantar yetiştiriciliği yaparak para kazanabilirsiniz.

3- Organik Biber Yetiştirerek Para Kazanmak

Kırmızı, Sarı, Yeşil, Dolmalık ve Papya… Adı ne olursa olsun tüm biber çeşitleri özellikle ülkemizde en çok tüketilen sebzeler arasındadır. Domates gibi biber de artık her mevsim bulunuyor. Ancak bazı biber çeşitleri sera ortamında yetiştiği için tatları doğal ortamda yetişen biberlerden biraz farklı. Organik biberler ise aranan sebzeler arasındaki yerini almış durumda.

Günümüzde organik ortamda yetişen biberleri bulmak biraz zor. Zira maliyeti göz önüne alındığında fazlaca yatırım yapılarak yetiştirilen ürünlerin başında geliyor. Ancak organik bibere olan talep göz önüne alındığında bize göre bu işe girmek çok mantıklı. Organik biber yetiştiriciliği yaparak büyük paralar kazanabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan şeyler bir tarla, biber tohumları ve yetişme sürecinde gerekli olan diğer malzemeler.

4- Maydanoz Yetiştirip Satarak Para Kazanabilirsiniz

Hem insan sağlığı için önemli hem de yemekler ve salatalara lezzet kazandıran bir sebzedir. Maydanozun yetiştirilmesinde ilaç kullanıldığını sizde bizler gibi hiç duymamışsınızdır. Zira bu bitkiler narin oldukları için herhangi bir tarım ilacı gördüğünde hemen bozulabiliyor. Bu nedenle organik tarımdan para kazanmaya en elverişli sebzeler arasında yer alıyor.

Evinizin bahçesinde, balkonda bir kova ya da büyükçe bir bidon içerisinde hatta tarlanın bir köşesinde bile maydanoz yetiştirmek mümkün. Evde veya tarlada yetiştirdiğiniz maydanozları satarak ciddi ek gelir imkanı bulabilirsiniz. Pazar ve marketlerde bağ olarak satılan maydanozun bağı 1 TL ila 3 TL arasında değişiyor.

5- Lavanta Tarımı Yapanlar Kârlı Ek İş İmkanı Buluyor

Lavanta yetiştiriciliği özellikle küçük tarımsal alanlarda bu işi yapmak isteyenler için kârlı bir iş fırsatı sunuyor diyebiliriz. Çünkü lavanta çok yönlü bir tarım ürünüdür. Taze Lavanta çiçek yığınları halinde satılabildiği gibi aktarlara kuru lavanta satarak para kazanabilirsiniz.

Bunun yanında lavanta yağ yapımında da kullanılıyor. Diğer yandan yetiştirdiğiniz lavantaları kurutarak çiçek süslemesi yapabilir ya da el işi ürün yapan kişilere satabilirsiniz. Lavantanın diğer kullanım alanları arasında; bitkisel yastıklar, aromaterapi ürünleri, cilt bakım ürünleri ve sabun yapımı gibi katma değerli ürünler yer alıyor. Karlı bir iş fırsatı olan lavanta yetiştiriciliği yaparak siz de ek gelir sağlayabilirsiniz.

Yazımızda bahsettiğimiz 5 en karlı tarım ürünü en favori olanlarıdır. Çünkü her birisi yetiştiricilere büyük kazançlar sağlamaktadır. Sadece temel bahçıvanlık bilginiz ile bu ürünleri kolaylıkla yetiştirmek mümkün. Bu çok para kazandıran tarım ürünleri finansal anlamda size çok şey kazandıracaktır.

1 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Diş İltihabına Doğal Çözümler Nelerdir?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478