Kabızlığa Ne İyi Gelir, İyi Gelen Doğal Şeyler

Kabızlığa Ne İyi Gelir, İyi Gelen Doğal Şeyler

Kabızlık sorununa çözüm olarak bazı doğal çözümleri sıralayalım:

SU

Vücudunuzun bir çok bölgesi için olduğu gibi sindirim sisteminiz için de su içmek çok yararlıdır. Dışkıya doğru uzanan tabur, katılaşmak için tüm suyu emer. Dışkı, vücudunuzda ne kadar fazla kalırsa, yumuşayıp dışarı çıkmak için o kadar fazla suya ihtiyacı vardır.Kabızlık sorununa engel olmak ya da kabızlık başladığında hızlı bir şekilde bu durumdan kurtulmanın en önemli noktası bol bol su içmektir.

YOĞURT

Yoğurt ve diğer probiyotikler bağırsaklarınız ve sindirim sisteminiz için son derece faydalıdır. Kabız olduğunuzda probiyotikler sindirim sisteminizin çalışmasına yardımcı olur ve bağırsak mikroplarını temizler. Bağırsaklarda milyonlarca bakteri bulunur. Zararlı bakterilerden vücut kurtulamazsa kabızlık kaçınılmaz hale gelebilir. Yoğurt gibi probiyotikler bağırsaklarınız için faydalı bakterilere sahiptir ve sindirim sistemini yeniden eski, düzenli çalışan haline getirmeye yardım eder.

Evde mayalanan yoğurtlar, paketlenmiş yoğurtlara göre her zaman daha sağlıklı ve etkilidir. Evde yoğurt mayalamak da sanılanın aksine son derece kolay bir iştir.

LİFLİ YEŞİL BİTKİLER

Ispanak ve lahana gibi lifli yeşil sebzeler sindirim siteminin düzenli çalışması için gerekli olan lif açısından son derece zengindir. Lif bağırsaklara doluluk hissi verir ve vücut dışkıyı dışarı atmak ister. Günde 25 gram lif tüketenler sağlıklı bir boşaltım sistemine sahip olmak için çok önemli bir şey yapmış olur. Ayrıca lifli yeşil bitkiler magnezyum kaynağıdır ve magnezyum bağırsakları yumuşatmada çok etkilidir.

ALOE VERA

Büyük bir ihtimalle aloeverayi güneş kremlerinde ya da bakım ürünlerinde kullanmışsınızdır. Son zamanlarda aloe, marketlerde meyve suyu raflarında da yer almaktadır. Aloe son derece yaygın ve doğal bir laksatif üründür. Bağırsakları yağlanmış hale getirir ve dışkının bağırsaklardan geçişini kolaylaştırır. Aloe 75 çeşit vitamin, enzim, mineral ve şeker içermektedir. Ayrıca doğal laksatif bileşenleri olan antrakinon da içerir. Bu madde vücudunuzun daha fazla mukus üretmesini sağlar. Böylece bağırsaklar daha iyi çalışır.

CHİA TOHUMU

Chia tohumunu su içine bırakırsanız bir çeşit jel meydana gelir. Böylece doğal bir laksatif ürün elde etmiş olursunuz. Vücudumuzda chia tohumu su ile temas ettiğinde büyür ve bağırsakları yumuşatıcı bir etki yaratır. 10 gram chia tohumu içeren yemekler günlük olarak kabızlığı engellemede yeterlidir.

KETEN TOHUMU

Bir çay kaşığı keten tohumu 3 gram lif içerir. Bu miktar normal bir yemeğin sindirimi için yeterlidir. Salataya ya da başka bir yemeğe atılacak az bir keten tohumu sindirim sistemine çok büyük katkı sağlayacaktır. Keten tohumları bağırsak hareketlerini daha rahat ilerletmek için sindirim sisteminizi kaplayan ve sakızlı bir bileşim olan “mucilage” içerir. Keten tohumu magnezyum konusunda da zengindir.

LİFLİ MEYVELER

Yeşil sebzeler gibi bazı meyveler de önemli lif kaynaklarıdır. Taze etli ve zarlı kabuksuz meyveler, yeşil sebzeler gibi bağırsakları rahatlatırken de gaz da yapmazlar. Ayrıca antioksidan özellikleriyle de sindirim sistemini rahatlatırlar. Kuru kayısı ve kuru incir de kabızlığa iyi gelen yiyeceklerdir. Bileşenleriyle bağırsak hareketlerini hızlandırırlar.

YAĞLAR

Zeytin yağı, hint yağı, keten yağı ve mineral yağı gibi yağlardan bir miktar tüketmek bağırsaklara iyi gelir. Bir çay kaşığı dahi içseniz son derece etkilidir. Yağlar sindirim sisteminize girince yumuşama sağlar, kaygan bir zemin oluşturur. Zor çıkış durumlarında acıyı da engeller.  Zeytin yağını içmek istemiyorsanız, yağı bir pişirme maddesi veya salata sosu olarak kullanın. Bir çay kaşığı zeytin yağı sadece 120 kalori içerir.

1 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Kabızlık Nasıl Giderilir, Nedir?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478