Karma cilt nedir ve nasıl bakım yapılmalı?

Karma cilt nedir

Kadınları düşündüren esas konulardan biri de cilt bakımı yapma yöntemleridir. Bazı kadınların yüz derisi yağlı, bazılarında ise kuru olur. Bu özelliklerin her birinin kendine özel bakım yöntemleri var. Peki karma cilt nedir ve nasıl bakım yapılmalıdır?

Genel olarak karma cilde sahip olan kadınların işi biraz daha zordur. Çünkü karma cilt tipi özünde her iki cildin-yağlı ve kuru cildin özelliklerini taşır. Bu da böyle cilde daha dikkatli bakım gerektirir.  Karma ciltler hem yağlı hem de kuru cilt tipi barındırdığı için bakımı da biraz zahmetli olacaktır.

Karma cilde nasıl bakım yapılmalı?

Kadınların alnı, burnu ve çenesi yağlı, yanakları, boğazının derisi ise kuru olur. Böyle derisi olan kadınlar kozmetik ürünleri kullanırken biraz dikkatli olmalıdırlar. Onlar yüzlerine hem kuru, hem de yağlı cilt gibi bakım etmeli, sabah ve akşam yüzlerini papatya merhemi ile yıkamalı, sonra yağlı yerleri günaşırı losyonla silmeli, yanaklara ve boğazın derisine ise çocuk kremi çekmelidirler.

Eğer yüzde sivilce oluşuyorsa, o yere kurutulmuş siyah ekmek kırıntısı (esmer ekmek fırında kurutulur, sonra havanda dövülür) ile hidrojen peroksit (1 çay kaşığı ekmek kırıntısına 1 çorba kaşığı % 3 lük hidrojen peroksit) hazırlanmış merhem çekmelidir. Merhemi dairesel hareketlerle yüze çekilir ve sonra süt katılmış suyla yıkanır.

Yüzünde irinli sivilceler olan kadınlar bu merhemden kullanmamalıdır. Onlar koyu yiyecekler yememeli, diyete riayet etmeli, karbonhidratları, yağları azaltmalı, vitaminle zengin yiyeceklerle beslenmelidirler.

3 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Terlemeyi Önlemek İçin Doğal Çözümler

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478