Kışın Hastalıklar İçin Alınacak Tedbirler

Kışın Hastalıklar İçin Alınacak Tedbirler

Kış mevsimi yaklaşmaya başladıkça anlıyoruz ki bu havalar aynı zamanda hastalığın da habercisi.

Bronşit gibi ve grip gibi bahar ve kış hastalıklarına karşı, bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve olası hastalıklara karşı korunmak için yapılması gereken en sağlam yöntemler, hastalanmadan önce gereken tedbiri almak suretiyle sağlanabilen yöntemlerdir.

Başta sağlıklı beslenme olmak üzere vücudun direncini arttırabilecek yöntemlere erkenden başlanması sonrası hastalıklara karşı bir bedel ödememek adına çok önemli görünüyor. Bunların başında ise antioksidan yönünden zengin besinlerin dikkate alınması son derece önemlidir.

Enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile tanınan A vitaminleri de antioksidan içeren besinlerden olmaktadır. A vitamini yönünden zengin gıdalara, meyve ve sebzelere örnek vermek gerekirse;

Kayısı,yeşil biber, süt, yumurta, balık, havuç, ıspanak, portakal örneklerini verebiliriz.

Antioksidan yönünden zengin diğer besinler C vitamini yönünden zengin olan besinlerdir.

Mandalina, maydanoz, karnabahar, yeşilbiber, ıspanak, portakal, tere, limon, roka, kuşburnu şeklinde sıralayabiliriz. Yalnız bu besinleri gerek meyve suları olarak ve gerekse salata şeklinde tüketmek istediğimiz zaman, tüketeceğimiz miktarda hazırlanmalıdır, fazlasının vitaminlerinin kaçacağı unutulmamalıdır.

Lifli olan ve C vitamini yönünden zengin olan besinlerin de dikkate alınması son derece önemli görünmektedir. Soğuk mevsimlerin etkisi ile hareketsizlik, kabızlık sorununa yol açabilmektedir ki bu durumda da dikkate alınması gereken besinlere;
kepekli makarna, esmer ekmek, kuru baklagillerin, bulgur gibi örnekleri verebiliriz.

Bir diğer antioksidan yönünden zengin olan besinler ise E vitaminleridir. Bunlara da örnek ;
tahin, yeşil yapraklı sebzeler, sıvı yağlar, kuru baklagiller, ceviz, fındık, bademi gösterebiliriz.

Günlük tüketilen gıdalar içerisinde önemli bir yere sahip olan yoğurt, ayran ve kefir gibi gıdalar, içerdiği laktik asidin etkisi ile mikroplara karşı bağışıklık sistemimizi güçlendiren besinlerdir. Ayrıca bağırsağın temel yapısını güçlendiren probiyotik ve prebiyotik yönünden de bu besinlerin dikkate alınmasında fayda vardır.

Özellikle kış aylarında hastalandığımız zaman, tedavi sürecinin hızlanması metabolizmanın doğru çalışmasıyla orantılı bir durumdur. Özellikle metabolizmanın sağlıklı çalışması için günlük su tüketimini iki litrenin altına düşürmemelidir. Hatta sıvı kaybını hızlandıran hastalıklara yakalanıldığı taktirde bu oran artırılarak vücut su dengesi kontrol altına alınmalıdır. Sağlık açısından sıvı tüketimi içerisinde bilhassa hastalandığımız süre içerisinde bitkisel çaylar kesinlikle siyah çay ve kahve yerine tercih edilmelidir.

Hastalıklara tedbir olarak değerlendirebileceğimiz diğer gıda türleri de omega 3 içeren ve omega 9 içeren besinlerdir. Bunlar içerinde omego 3 içeren besinlere örnek vermek gerekirse, balık, ceviz ve fındığı diyebiliriz. Ve omego 9 içeren besinler arasında ise fındık yağı, zeytin yağı ve diğer sıvı yağar bulunmaktadır. Bunların günlük ve dengeli bir biçimde tüketilmelidir.

Sağlıklı et ürünleri, özellikle de çinko açısından önemli bir yere sahip olduklarından her zaman göz önüne alınmalıdır. Çinko ise bağışıklık sistemini enfeksiyonlara karşı güçlendiren bir etkiye sahip olmakla birlikte, et ürünleri dışında çinko içeren besinler arasında ise;
kuru fasülye, ceviz, fıstık, kuru baklagiller, süt ve peynir yer almaktadır.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Altın Fiyatları

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478