Pamukçuk için Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Pamukçuk için Bitkisel Çözümler Nelerdir?

1. Pamukçuğa Tuzlu Su İyi Gelirmi?:

Tuzlu su, ağızda oluşan pamukçuk lezyonları için en etkili çözümler arasındadır. Bir bardak su içerisine biraz tuz eklenir ve iyice karıştırılır. Ardından bu su ile günde 3 ya da 4 kez gargara yapılır. Düzenli olarak kullanıldığında kısa süre içerisinde lezyonları yarattığı ağrı hafifleyecektir.

2. Pamukçuğa Elma sirkesi:

Elma sirkesi, pamukçuk tedavisinde etkili olan çözümler arasındadır. Birkaç çay kaşığı elma sirkesi ve 2 çay kaşığı tuz bir bardak ılık suyla karıştırılır. Bu karışım ile günde birkaç kez gargara yapılır.

3. Pamukçuğa Karbonat:

Karbonat da pamukçuk ve aft yaralarında etkilidir. Biraz karbonat ve su karıştırılır. Elde edilen karışım bir pamuk yardımı ile pamukçuk yaralarının üzerine uygulanır. Bu işlem günde 2 ya da 3 kez düzenli olarak yapılabilir.

4. Pamukçuğa Hindistan Cevizi Yağı:

Hindistan cevizi yağı cildi nemlendirirken aynı zamanda pamukçuk yaralarını hafifletmek için de kullanılır. İki çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ılık suyla karıştırılır. Karışım ile günde iki ya da üç kez, her gün gargara yapılır. Alternatif olarak, bir pamuk topağı ile biraz Hindistan cevizi yağı lezyonların üzerine doğrudan uygulanabilir.

5. Pamukçuğa Sarımsak:

Düzenli olarak birkaç diş sarımsak çiğnenebilir. Bu işlem lezyonların üremesini durdurur. Sarımsak ezmesinin yanı sıra bir baz ile sarımsak yağı da kullanılabilir. Lezyonları hafifletirken aynı zamanda ağrıyı azaltır.

6. Pamukçuğa Greyfurt Çekirdeği:

Greyfurt çekirdeği ekstresi pamukçuk tedavisinde yardımcı olmaktadır. 2 çay kaşığı greyfurt çekirdeği ekstresi 1 su bardağı ılık su ile karıştırılır. Doğrudan lezyonlar üzerine uygulanır. Bu işlem inflamasyonu azaltır ve ağrıyı hafifletir. Bu işlem günde birkaç kez yapılabilir.

7. Pamukçuğa Yoğurt:

Yoğurt da içerdiği yararlı bakteriler ile ağız içerisindeki iltihabı iyileştirmeye yardımcı olur. Ağrıyı hafifletir. Güden birkaç kase yoğurt tüketilebilir. Ağızda bir süre tutulması lezyonların yayılmasını engeller.

8. Pamukçuğa AloeVera Suyu:

Aloevera suyu, pamukçuk hastalığının iyileşmesine yardımcı olur. Bir bardak (1/4 bardak) aloevera suyu günlük olarak tüketilebilir. Alternatif olarak, pamukçuk tedavisi için her gün 2 ya da 3 kez etkilenen alanlara aloevera jeli sürülebilir. Bir süre bekletilir ve ardından soğuk su ile durulanır.

9. Pamukçuğa Tespihağacı:

Her gün tespihağacı yapraklarından çay yapılarak içilebilir. Bu bitkinin yapraklarının çiğnenmesi de son derece işe yaramaktadır.

10. Çay ağacı ve nane yağı:

Çay ağacı ve nane yağı karışımı pamukçuk lezyonlarının azaltılmasına yardımcı olur. 2 çay kaşığı çay ağacı yağı ve 1 çay kaşığı nane yağı karıştırılır; bir pamuk topağı karışımda ıslatılır; her gün iki ya da üç kez lezyonların üzerine uygulanır. Bu işleme iyileşme görülene kadar devam edilir.

Pamukçuk diğer adıyla aft rahatsız edici ve ağrı verici bir cilt enfeksiyonudur. Bir kere oluştuğunda ilerleyen zamanlarda tekrarlama olasılığı yüksektir. Ağız hijyenine dikkat edilmeli ve belirtiler görülmeye başlandığında bitkisel çözümler uygulanmalıdır. Ayrıca eğer lezyonlar boğaz ve lenf bezlerine kadar indiyse mutlaka en kısa sürede bir doktora gidilmelidir.

1 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Pamukçuk Nedir?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478