Sinüzit Kaynaklı Baş Ağrısı

Sinüzit Kaynaklı Baş Ağrısı

Baş ağrıları arasında sinüzit toplumda yaygın olarak görülen ve en çok muzdarip olunan rahatsızlıklardan birisidir.

Muhakkak ki sinir sistemi yönüyle vücudun en hassas bölgeleri arasında öncelikle alın kısmı olmak üzere baş tarafımız yer almaktadır.

Baş bölgesine yansıyan ağrılar içerisinde çene kemiği, diş ve kulak kısmı ile doğrudan orantılı olan bu patolojik rahatsızlıklar, çoğunlukla sinir sistemi, dolaşım sistemi ve psikolojik kaynaklı rahatsızlıklardır.

Bu ağrıların nasıl ve ne tür ağrılar olduklarının, sinüzit ve burun kısmını ilgilendiren yönleri ile ele almaya çalışacağız.

Burun iç kısmını birbirinden ayıran yapının eğriliği (burun içerisinde deviasyon) şeklinde tarif edilen bu rahatsızlık, ağrı sebepleri arasında önemli bir konudur.

Akut sinüzitin sebep olduğu komplikasyonlar şiddetli baş ağrılarına neden olabilir ancak, kronik anlamda sinüzit, genel olarak ağrı yapan sinüzit türü değildir. Sinüzitin sebep olduğu ağrıları diğer ağrılardan ayıran en bariz özellik zonklama biçiminde değil, donuk bir ağrı olmasıdır. Ve aksırma, öne doğru eğilme ve ani hareketler sonucu anlık derin ağrılar verebilen bir rahatsızlık türüdür. Aynı zamanda diş ağrısını da başlatabileceği gibi, göz etrafında ve alın kısmında da ağrıları beraberinde getirebilir.

Sinüzler dört bölümden oluşmaktadır, iltihaplanma durumuna göre belirtilerini ele alacak olursak;

  • Maksiller sinüs: İltihaplanması durumunda, akıntıyla birlikte gözde ve üst dişlerde ağrı biçiminde bir hisle rahatsızlık kendini gösterir.
  • Etmoid sinüs: İltihaplanması durumunda ki rahatsızlık belirtileri içerisinde, koku duyusunda azalma, genizde akıntı, alın ve göz bölgesinde ağrı şeklinde kendini gösterir.
  • Sfenol sinüs: Bu da göz diplerinde ve derinlerde ağrı hissi vermektedir. 
  • Frontal sinüs: İltihaplanması diğerlerine göre, daimi, baskı his vererek ve daha ağrılı bir biçimde olur.

Sinüsler akut ve kronik yönleri ile farklı biçimlerde tedavi edilmektedirler. Akut sinüzite ilaç tedavisi ile çözüm getirilsede, kronik olan rahatsızlıkların tedavisinde endoskopik sinüs cerrahisi operasyonları gerekir.

Yukarıda da bahsettiğimiz septiumdeviasyon adı verilen burun deliklerini birbirinden ayıran yapının, bir kaza sonucu veya doğumdan gelen fizyolojik yapı ki bozulmalar sonucu sıklıkla görülebilen ve iltihaplanması sonucu tekrar edebilen baş ağrılarıda  sinüzit kaynaklı baş ağrısı kapsam altında incelenmektedir.

1 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Ereksiyon Bozukluğuna Karşı Doğal En İyi Çözümler

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478